Хор „Зеро 8“ от Стокхолм спечели голямата награда на Европа за хорово пеене. Тази година конкурсът се проведе във Варна. В надпреварата участваха още Камерен хор на Торино, Италия, Младежки хор на Мадрид и „Сухар коруа“ от Доностия, Испания.
Пианистката Надежда Йоцова ще представи за първи път пред врачанска публика на 7 ноември концерта за пиано и оркестър, озаглавен The Spirit Of Jazz, дело на нейния баща Христо Йоцов.
Създаден през 2012 г. той няколко пъти е представян пред публика, разказа младата музикантка.
Тя ще е солист в концерта със Симфониета-Враца в програмата, в които са включени още две произведения: ,вертюра към опeрата „Кандид“ от Ленард Бърнстейн и сюита из операта „Порги и Бес“ от Джордж Гершуин.
„Концертът The Spirit Of Jazz е много интересен, модерен микс от джаз и класика, без да се цитират буквално джазови модели, без да има импровизации, но е написан така, че да звучи свободно, да има интеракция между пианото и оркестъра, както може да се чуе в един биг бенд. В него има и много хубави латино ритми“, разказа Йоцова.
„Баща ми се
Художникът Станимир Габровски подреди във Велико Търново изложба с пейзажи, изработени от дъски от стари, съборени къщи.
Тя е озаглавена „Спасено от огъня“ и включва 28 творби, в които акцентът е поставен върху Велико Търново.
Авторът разказа, че това е резултат на 5-годишна работа, като определи техниката си като мозайка и интарзия.
„С пейзажите си правя опит за портрет на Търново и се надявам да съм успял“, каза авторът. i
„Роден съм в старинния търновски квартал Варуша и градът не ме оставя на мира“, добави творецът, живеещ понастоящем в близкото село Миндя.
Като част от изложбата той беше донесъл и няколко от използваните за творбите му дъски, за да покаже своята своеобразна палитра.
Станимир Габровски разказа, че прави това за удоволствие и целият му живот е свързан с изкуството. Въпреки, че не е
Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов на 21 ноември в галерия „+359“, съобщават организаторите.
Те излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект, разказват от екипа на галерията.
Общото в подходите и на тримата е своеобразната хибридност на създаденото. Хибридното, според художниците може да битува в разнообразни съотношения - свят на хибридни войни, хибридни технологии, хибридни форми на контактуване, както и симбиоза между аналогово и дигитално. Всяка творба е мислена в контекста на често взаимоизключващи се елементи, които въпреки това съществуват понякога в материален или смислов баланс.
Петър Сибинович разбира скулптурната
Спектакълът „Робин Худ“ ще се играе в Шумен на 7 октомври, на Голяма сцена в Драматично-куклен театър (ДКТ) „Васил Друмев", съобщиха от културната институция.
Това е един от най-вълнуващите и обичани спектакли за сезона, който обещава да завладее публиката с динамика, смелост и непреходни теми като справедливост и свобода, отбеляза Десислава Василева, драматург в шуменския театър.
В главните роли са гост-актьорите Ники Илиев и Елена Петрова, които отвеждат публиката в света на легендарния герой, борещ се за справедливост в мрачните времена на Средновековието. Спектакълът е изпълнен с екшън, приключения и хумор, като в същото време запазва топлотата и драматичността на класическата история, допълни Василева.
Режисьор на спектакъла е Бойко Илиев, сценографията и костюмите са дело на Жанета Иванова. Музиката е на Евгени Господинов. Хореография и
Големият победител на 81-ото издание на кинофестивала във Венеция е безспорно първият пълнометражен англоезичен филм на испанеца Педро Алмодовар "Съседната стая". Снощи продукцията получи най-голямото отличие на фестивала - наградата "Златен лъв", въпреки че самият Алмодовар се размина с отличието за режисура.
Но всъщност в тазгодишното издание на достолепната венецианска Мостра (както е името на фестивала във Венеция на италиански) големият победител е още един и това е събирателното понятие на жената, прехвърлила границите на младостта и навлизаща в зрялата възраст, отбелязват италиански издания.
Истинско изобилие от жени на 50, 60, 70 години дефилира по червения килим на фестивала през неговите общо 11 дни. Председателката на журито, французойката Изабел Юпер е на 71 години. Носителката на почетен "Златен лъв" за цялостно творчество Сигърни Уивър е на 74
Шведският мъжки състав „Зеро 8“ с диригент Расмус Кригщрьом е носител на голямата награда на Международния хоров конкурс в Марибор през 2023 г. Той получи най-много аплодисменти от станалата на крака публика след изпълненията си в залата на Фестивалния и конгресен център (ФКЦ) във Варна. Тяхната българска песен в репертоара бе „Трендафилчето“, в обработка на Николай Кауфман.
Всички хорове бяха удостоени със статуетка и плакет за участието си в състезанието за европейската награда. Те са носители на най-високите отличия в международни хорови конкурси през миналата година. Младежкият хор на Мадрид е миналогодишният победител във варненския конкурс „Проф. Георги Димитров“.
Състезанието за европейската награда за хорово пеене се провежда последователно в Арецо (Италия), Дебрецен (Унгария), Варна (България), Толоса (Испания), Марибор (Словения), Тур (Франция) до миналата година и от тази година в Юрмала (Латвия).
На церемонията бяха връчени и наградите в 42-рия Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“, където участваха осем формации от Словения, Италия, България, Ирландия, Латвия, Индонезия, Филипините и Хонконг. Носител на голямата награда стана Младежки хор „Камер…“ от Рига, Латвия, с диригент Юргис Кабулис, който получава право на участие в надпреварата за Голямата награда на Европа за хорово пеене догодина в Толоса.
Представителите на хоровите формации създадоха невероятно настроение във Варна през трите дни на конкурса, както и на финалната надпревара. Те пяха на открити сцени в града и сред публиката в залата на ФКЦ тази вечер.
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh. Концертът е предвиден за 30 ноември в Експозиционен център "Флора", съобщават организаторите от "Арт ателие".
Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само две от пиесите - Mood in the Club и Tell Me Something не биват включени в лентата.
Музиката е записана в студио "Радио Варна" и отразява характерното звучене на JP3, съставен от Живко Петров на пиано, Димитър Семов - барабани и Димитър Карамфилов - бас.
Както информирахме, при представянето на албума във Варна по-рано тази година Живко Петров коментира, че филмът "Плът" е посветен на значението на плътта като нещо, по което единствено може да се определи как е преминал един чов
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитатели на обичаната от поколения българи певица, да я аплодират бурно след всяко нейно изпълнение.
Заедно с Лили Иванова на сцената бяха музикантите от LI Orchesta – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио LaTiDa (беквокали).
Примата на българската естрада изпълни част от многобройните си хитове като "Ненужен спомен", "Този свят е жена", "Бурната река", "Невероятно" и други. Публиката пя и танцува заедно с нея на обичаните песни "Щурче", "Детелини" и "Ветрове". Финалът на концерта бе поставен с изпълнение на песента "Камино".
В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола.
Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово.
„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.
<
Типичното въплъщение на kawaii - "сладката" страна на японската популярна култура, героинята Хелоу Кити (Hello Kitty) ще отбележи своята 50-годишнината в петък, продължавайки да е все така известна по света и да носи дивиденти на своите създатели, предаде АФП.
От създаването си през 1974 г. до ден днешен героинята, която наподобява бяло котенце с неизменна червена панделка, се радва на световен успех. Образът на Хелоу Кити може да бъде видян върху десетки хиляди продукти - от плюшени играчки до ученически чанти, дрехи и домакински уреди.
Героинята със схематични черти, която според създателите си от "Санрио" е малко момиче от Лондон, а не котка, има солидна база от фенове и се е превърнала в "машина" за печелене на пари.
Петдесетгодишната американка Хелън от Калифорния, обсебена от Хелоу Кити още от появата й през 70-те години на миналия век, казва, че си
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно в България Струнен квартет № 1, оп. 9 от Ондржей Кукал, създаден през 1988 година.
Събитието е на 4 октомври, в Централния военен клуб, в рамките на „Европейски музикален фестивал“, съобщават организаторите от „Кантус фирмус“.
Другите произведения в програмата са Струнен квартет №1 „Из моя живот“ от Сметана, който има автобиографичен характер, и Струнен квартет №14 от Дворжак, който е последният квартет на композитора.
Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор и диригент Ондржей Кукал.
Неговата дъщеря Елишка Кукалова е част от формацията. Тя привлича общественото внимание като дебютант на международния музикален фестивал „Дворжакова Прага&ld